Jdi na obsah Jdi na menu
 


Staré přezdívky

2. 2. 2010

V nynější době je v obci velká různorodost příjmení, dříve tomu tak nebývalo. Velice se používaly, na rozpoznávání přezdívky.
Dnes už  málo komu co řekne Legionář, Šroťák, Jabach, Páleňák, Červeňák a další. Nejednalo se o urážky, ale nutné rozlišení četných příjmení. Život v obci byl uzavřenější vůči ostatnímu světu, obyvatelé se více stýkali a tak vyplynula nutnost lehce rozlišit tu konkrétní, jmenovanou osobu. V hospodě u piva by se nelehko říkalo Franta Doležal číslo 90 a bylo to nutné, protože toto jméno se vyskytovalo hned třikrát. Takže František Doležal na č.90 byl Páleňák, na č. 24 Prstka a na č. 85 Sméček. Husák na č.35 byl Legionář a ten vedle na č.63 zase Šroťák. Tyto dvě přezdívky byly vypovídající jelikož na č. 35 byl opravdu legionář z 1. světové války a ten druhý obsluhoval, obecní šrotovník obilí. Husák na č.62 byl Starostuj, po tatínkovi-starostovi. Husák Stanislav č.45 byl Domin (Po jménu otce) a druhý na č.58 zase Partizán (proč?).
Četní Lízali také potřebovali rozlišení takže na č.57 byl Paša, na č.88 Mlíčař ( asi spojeno s výkupem mléka od rolníků). Lízal Jan na č.10 byl Jabach a na č.84 Lóčkař ( místní část Louka, tedy Lóčkař). Jeho soused, také Lízal zase Burza.
Podle zjevu byl asi Doležal Jan z č.5 Červeňák. Hrouzků také dost tak František (ale ten starší) z č.91 byl Krbek.
Jistě mi další užívané přezdívky unikly, takže mne můžete doplnit, či napovědět.
Dnes je přezdívka brána spíše posměšně, ale dříve byla normální a běžně užívaná v hovorové řeči.

 

VL

Šlapka: nadpis tohoto příspěvku je jasný. Záměrně jsem vysvětlil vznik přezdívek. Ty nové jsou většinou legrační a často urážlivé. K této se vyjádřím, jelikož to není ten případ. Jmenovaný léta působil jako vynikající agronom (i v celostátním měřítku!). Praktik kterému nebylo líto hodiny chodit po polích a řídit průběh polních prací. Z tohoto chození po připravovaných polích, po něm zůstávaly stopy-šlépěje. Jak říkával traktorista Franta Kusý " už zas šlape hrudy ( hroudy)", vznikla familiární přezdívka. Nic pro Blesk.

 

Snad se na mne za toto vysvětlení nezlobí.

VL

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

přezdívky

(Host, 5. 2. 2010 12:50)

:-)
Tak to by mě fakt zajímalo, z čeho vznikla přezdívka Šlapka:-)
určitě to doplňte!!
:-)
nejsem až tak pravidelný čtenář, ale stránky se mi líbí - teď ale budu koukat pravidelně jestli tu není odpověď

Doplnění

(Rybička, 4. 2. 2010 7:36)

Tak já znám ještě Cvrnda, Štrógal, Dlouhej, Ježek, Mydlinka, Šlapka... Ale nevím z čeho jejich přezdívky vzešly.Třeba to někdo doplní. S pozdravem pravidelná čtenářka