Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nesvačilský příkop

17. 3. 2009

Zavedením kanalizace nesvačilské příkopy zmizely. Pro neznalé, příkop je výkop, rýha třeba vedle silnice na odvod vody. Zůstaly jen za vsí podél silnic. Přitom zadáme-li do vyhledávače na internetu název naší obce tak snad nejvíce odkazů je na nesvačilský příkop. Jste na špatné cestě přemýšlíte-li o cestě měřující do okolních vesnic, ten náš nejslavnější příkop totiž leží přímo pod námi. V podzemí. Nikdo na světě jej neviděl a asi ani neuvidí. Vědci, jenž mu dali jméno, ho jen tuší. Ani tak staré geologické útvary jako Andy či Himaláje ho nemohou pamatovat jelikož byly v jeho době na začátku vývoje před 20-5 Ma. Doba se nazývá Miocén v éře Kenozoikum. V té době se začínali vyvíjet ptáci, chobotnatci, kytovci a třeba i šelmy. Jednalo se o obrovský podmořský kaňon plný života. Odhadovaná hloubka mohla činit 11-12000metrů. Opravdu údaje uvádějí až 12kilometrů.

Dnes je kaňon přejmenován na příkop a dle obce nad jeho předpokladaným nehlubším místem na Nesvačilský. Je vyplněn paleogenními sedimenty.Nejzajímavějším nálezem byla samožřejmě ropa. Už za 1.republiky se těžila u Žatčan, pak u Měnína. Vrty proběhly i u nás koncem 50. let s problematickými výsledky. Dnes se těží jen na východní části příkopu v okolí Dambořic a Ždánic. Nám tady zůstala slanomilná flora (jitrocel přímořský) a léčivá Šaratica.

Severní konec příkopu se nalézá v Brně Černovicích a jižní za Ždánicemi. Jeho dvojníkem je Vranovický příkop, ležící jižněji rovnoběžně s naším.

Tady ,na takřka rovině, uprostřed světadílu máme přímořskou květenu a podmořský kaňon. Zde přidávám odkaz na geologickou časovou osu.

cs.wikipedia.org/wiki/Geologick%C3%A9_obdob%C3%AD


editor

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář