Jdi na obsah Jdi na menu
 


Náš zakladatel

14. 4. 2009

ObrazekWolfgang Hannibal Graf von Schrattenbach (* 12. září 1660 Štýrsko22. červenec 1738 Brno) byl kardinál, olomoucký biskup a místokrál neapolský. Byl synem Johanna Balthasara von Schrattenbacha a Anny Elisabeth von Wagensberg. Olomouckým biskupem byl v letech 17111738 a ve své diecézi se příliš často nezdržoval. Roku 1719 byl po smrti hraběte Gallasa povolán císařem na dva roky za místokrále do Neapole.

 

 

Toto je církevní hodnostář jenž změnil systém hospodaření na církevních statcích. Důsledkem jeho nařízení se stalo že pole vlhká a vzdálená žatčanskému statku byla dána do pronájmu familiantům (familiant je dědičný nájemce půdy). Ti je měli pouze zapůjčeny a platili nájem. Tento stav se změnil až roku 1850. Jako jedni z mála přesně známe kdy byla naše obec založena -  výnosem tohoto preláta dne 29.11. 1715. Po čtyřech letech, tedy od roku 1719 platili familianti za 20měr polí 12rýnských ročně.

Co jiného se událo v té době: tak třeba Fahrenheit vynalezl rtuťový teploměr, Francouzi válčí v Kanadě s idiány a na jejich trůn nastupuje Ludvík XV , v Rusku Petr Veliký již 10roků buduje Petrohrad, v Americe založena slavná universita Yale, Holanďané již 70 roků staví Kapské Město na jihu Afriky,v německu založeno město Karlsruhe, španělům u Floridy stroskotalo 9 lodí z deseti vezoucí lup z Ameriky, zlatý věk pirátství na mořích, spisovatel Defoe píše Robinsona Crusoea, naším králem je Karel VI a po roce 1740 nastupuje císařovna  Marie Teresie.

Tyto informace v té době byly našim předkům neznámé. S problémem udělali 3 křížky místo podpisu, jelikož život té doby byl opravdu boj s přírodou a vrchností. Naši předchůdci jej zvládli a zanechali nám Nesvačilku.

ed

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář