Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hygienická vložka

2. 6. 2009

Ludvík XIV, francouzský král jenž se nechal nazývat Králem slunce zemřel 1.září roku 1715. Proto jej uvádím na našich stránkách. Panoval celých 72 roků což je nepředstavitelně dlouhá doba i na dnešní věk. Životní podmínky i pro šlechtu byly pro nás až nepochopitelné. Ještě horší to bylo s lidem selským. Je téměř jisté že zakladatelé naší obce žily v domě s jednou místností spolu s domácím dobytkem. V zimě tomu tak bylo jistě, jedni i druzí nezmrzli. Zdrojem tepla byla pouze pec. Kamna přichází až koncem 19. století. Lidé byli otužilí a přežívali jen ti nejodolnější.

Ale zpět k tomu francouzkému Ludvíkovi. Na obrázku vidíte že to byl muž kulturní, mající v oblibě hezké věci. Nechal postavit slavné Versailles kde také skonal. Těžko dnes chápeme příčinu jeho úmrtí. Žádná úkladná vražda, či čestný souboj, ani epidemie. Bylo to obyčejné lidské ..... (musím to napsat-hovno). Některá z tanečnic na večírku vykonala tělesnou potřebu ve víru tance a než lokaj stačil zasáhnout panovník si na lejnu zlámal nohu. Následovala gangréna a smrt. V oné době nic mimořádného.

Obrazek

Naši předkové spávali s dobytkem, šlechta tančila na veřejném záchodě, ještě že žijeme teď. Toto přidávám jako malou perličku z historie.

ed

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář