Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gradační věž.

23. 4. 2009

Je pro vás nadpis hádankou? I já byla neznalá tohoto "terminus technikus" před přípravou tohoto materiálu. Jen matně si pamatuji že dvě takové věže byly dominantou krajiny mezi Nesvačilkou a Újezdem. Dnes se poslední ,ze tří vystavěných těsně po 2. světové válce, dochovala v bídném stavu Na kalužinách u Šaratic.

Jedná se o asi 15m vysoké dřevěné konstrukce s výplní skleněných trubic. Za teplého počasí se na vodorovně uložené trubice čerpala Šaratica. Její soli se usazovaly na skle a po čase se snímaly a mísily s pitnou vodou. Léčivá Šaratica byla silnější, gradovala.Tato operace  s gradováním je nutná jelikož účinné soli naší minerálky jsou léty těžby z mělkých studní menší a menší. Dnes se dělají takzvané "odparky" tím že voda se v nádrži odpařuje a neustále dolévá až se docílí žádané koncentrace. Nevýhodou věží bylo velké znečistění solí prachem a trusem ptactva, takže již v padesátých letech se od jejich používání  upustilo. Staly se ideálním hnízdištěm dravců. Nahoru vedlo schodiště a tak z horního ochozu mohl být zajímavý pohled do naší ploché krajiny.

První věž u zřídla Nesvačilka padla za obět silné bouři v 70. letech min. století a ta Újezdská se žřítila do deseti let po naší. Nezůstalo po nich ani památky, nebo snad někdo z našich ctěných čtenářů vlastní fotky těchto věží v krajině? Byli bychom rádi je otiskli.

Zřídla v Nesvačice na Lůžách a v Těšanech tyto věže postrádala. Věž u Šaratic je sice předmětem ochrany technické památky, ale asi tuto ochranu nepřežije ,je v havarijním stavu.

ed

 

 

Náhledy fotografií ze složky Gradační věž

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář