Jdi na obsah Jdi na menu
 


Císař Josef II.

22. 2. 2010

Obrazek

V sobotu bylo nenápadné výročí.

Josef II.  13.3.1741 -20. 2. 1790.

Se svojí matkou, Marií Terezií vládl v létech  1765-1780 a dále do roku 1790 samostatně na území dnešních států Německa, Holandska,Itálie, Čech, Slovenska, Maďarska Rumunska,Polska, Slovinska a Chorvatska. Hlavní představitel evropského „absolutistického osvícení“. Po smrti matky, kdy vládl sám, svými patenty velice ovlivnil život v Evropě.

Takzvaný Toleranční patent povolil jinou víru než katolickou a zrušil omezení pro židovskou víru.

Nejvíce ovlivnil dění jeho Patent o zrušení nevolnictví. Nastal tak stav poddanství, jenž byl výhodnější pro obyvatele říše. Robota sice zůstala zachována, ale lidé se mohly volně stěhovat ženit a vdávat a navštěvovat školy. Tímto otevřel vrata průmyslové revoluci a lidé se stěhovali za prací do měst.

Omezil moc konzervativní církve zrušením klášterů, které se nezabývaly zdravotnictvím, školstvím či vědou (což byla polovina).

Zavedl katastr nemovitostí, číslování domů, dvoujmenný systém ( do té doby se člověk mohl jmenovat pouze jménem, třeba Jan.), nemocnice, blázince, policii a vydal další tisíce nařízení, jenž pamatovaly na prosté lidi. Byl si vědom, že jen zdravý a spokojené člověk je schopen lépe pracovat pro říši.

Pracoval velice intenzivně a snad proto se nedožil vysokého věku.

Ve virtuální síni slávy obce by mu patřilo místo vedle zakladatele obce biskupa von Schrattenbacha.

VL

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář